Ana içeriğe atla

Almanca klavye - Almanca harfleri

Sanal klavye:

Sanal Almanca klavye ekranda gösterilen ve fare yardımıyla kullanılan ekran klavyesidir. Bilgisayarda metin yazmak için bilgisayara bir klavyenin bağlı olması gerekmez. Almanca sanal klavye özellikle, harici klavye ile kullanılmayan mobil kullanım cihazlarında kullanılmaktadır. 

Akıllı telefon veya tablet PC’lerden farklı olarak, bilgisayarlarda genellikle bir klavye bağlıdır. Almanca sanal klavyeye, bilgisayara Alman klavyesi bağlı olmadığı zamanlarda ihtiyaç duyulur. Örneğin yurtdışında veya seyahatlerde, bilgisayara bilindik tuş takımı olan bir klavye bağlı olmadığında sanal klavyeye ihtiyaç duyulmaktadır. Farklı dillerdeki farklı tuş takımları arasındaki uyuşmazlıklar oldukça fazla olabiliyor. Almanca ve İngilizce klavyelerde tuş düzeni neredeyse aynı olduğu halde, Fransızca klavye ile Almanca klavye arasında çok büyük farklar var. Örneğin tuşların klavye üzerindeki dizilişi en büyük farklılıklardan biridir. Fonetik ve buna bağlı olarak yazı sisteminden kaynaklı bazı seslerin eksik olması da mümkündür. 

Örneğin Avrupa dillerinin klavyelerinde çoğu zaman ä, ü ve ö ve hatta ß harfleri için tuş yoktur. Bu harfleri bazı tuş kombinasyonları sayesinde çıkartmak mümkün olsa da, bu genelde zahmetli ve alışılmamış bir iştir. Bu şekilde çoğu zaman Almanca dilinde metin yazmak mümkündür, ancak farklı yazı sistemlerinde sorunlar çıkabilir.

Mesela Kiril, Arapça veya Çince klavye ile Almanca dilinde bilgisayarda yazı yazmak imkânsızdır. Bu durumda, Almanca dilinde metin yazmak isteyen biri, bunun için sanal Almanca klavye kullanabilir: Bilgisayara bağlı olan klavyeden bağımsız olarak sanal klavye ile sorunsuz bir şekilde Almancada metin yazılabilir.