Ana içeriğe atla

İngilizce klavye - İngilizce harfleri

Sanal klavye:

İngiliz dilinde sanal klavye, uygun tuş takımına sahip bir klavyenin mevcut olmadığı ortamlarda kullanılabilir. Bu özellikle Avrupa dışındaki ülkelerde sıkça görülür. Birçok Avrupa dillerinden farklı olarak, dünya dillerindeki çoğu yazı sistemleri tamamen farklı karakter sistemlerine dayanmaktadırlar. Bunun için en çarpıcı örnekler Çince, Arapça veya Rusçadır. 

Bu diller, Latin alfabesinden tamamen farklı olan, kendilerine has karakter sistemlerine dayanır. Latin alfabesi çoğu Avrupa dilleri için kullanılan yazı sistemidir. Bu nedenle Avrupa dillerinin yazı sistemleri de hep birbirine benzer. Çoğu zaman bazı dillerde kullanılan özel karakterlerden dolay farklılıklar ortaya çıkar. Genellikle bu karakterleri özel tuş kombinasyonları ile çıkartmak mümkündür. 

Bu benzerlikler sayesinde İngilizce sanal klavye ile bilgisayarda diğer Avrupa dillerinde de metinler yazılabilir. İngilizce sanal klavye böylece çok yönlü bir yardımcı araç vazifesi görebilir. Karakterler ekrana yansıtılan klavye üzerinden fare yardımıyla bilgisayara yazılır. Karakterlerin üzerine tıklamak yeterlidir!
Günümüzde bu tarz ekran klavyeleri mobil kullanım cihazlarında dokunmatik ekran ile kullanılmaktadır. Bu sayede harici bir klavye kullanımına gerek kalmaz. Türk ve İngiliz klavyelerinin benzer klavye düzenleri sayesinde sanal İngiliz klavyesi ile kolaylıkla Türkçe metinler bilgisayarda yazılabiliyor. Türk diline has bazı ünlü değişimleri, dönüştürülerek ae, oe veya ue olarak yazılabiliyor.

Özellikle bilgisayarda farklı dillerde metin yazmak için ekran klavyeleri farklı dil sistemleri için de uygundur. Mesela metinler doğrudan başka bir dile çevrileceği zaman bir dil aracı ile yazıldıklarında bu söz konusu olabilir. Bu şekilde farklı dil sistemleri olan dünya dillerinde, özel bir klavyeye gerek olmaksızın bilgisayarda metin yazmak mümkün olmaktadır.