Ana içeriğe atla

Fransızca klavye - Fransızca harfleri

Sanal klavye:

Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca gibi Latince kökenli bir dil olup dünyada oldukça yaygındır. Fransızca, yaklaşık 220 milyon insanın konuştuğu bir dildir. Bunların yarısı ana dili olup, diğer yarısı ise yabancı dildir. 

Fransa dışında Fransızca özellikle Kanada, Fransa’nın denizaşırı bölgelerinde ve sömürgecilik  nedeniyle Afrika’nın büyük bir bölümünde konuşulmaktadır. Belçika, Lüksemburg ve İsviçre gibi Fransa’nın komşu ülkelerinde dahi Fransızca resmi dil olarak oldukça yaygındır.

Tüm Latin kökenli dillerde olduğu gibi, tarihsel faktörlerden dolayı Latincenin etkisi oldukça büyüktür. Fransa’nın büyük bir kısmı uzun süre Roma İmparatorluğuna aitti. Böylece uzun süre Latince hâkim dil idi. Latin dili ile birlikte Latin yazısı da kabul edildi. Roma İmparatorluğunun erken Orta Çağda çökmesi ile birlikte zamanla ayrı bir dil ortaya çıkmaya başladı. 

İspanyolcadan veya İtalyancadan farklı olarak Fransızcada yazım giderek daha fazla telaffuzdan uzaklaşmaya başladı. Bu demek oluyor ki, günümüzde kelimeler kısmen yazıldıklarından çok farklı telaffuz ediliyorlar. Hatasız yazabilmek ancak geniş bir dil bilgisi ile mümkün olur. 

Bilgisayarda Fransızca metin yazmak için mutlaka özel bir klavye gerekmez. Fransızca sanal klavye bu durumda çoğunlukla yeterli olur. Sanal klavye ekrana yansıtılır ve istenen karakterler fare yardımıyla seçilir. Fransızca sanal klavyenin ve bağlı klavyenin birlikte kullanılması da mümkündür. 

Fransızca sanal klavyenin klavye düzeni klasik Türk tuş takımından oldukça farklıdır. Çünkü klavye düzeni diğer birçok dilden farklı olarak QWERTZ, daha doğrusu QWERTZ-sistemine dayanmamaktadır. Sanal Fransızca klavyenin diğer farklılıklarından biri ise birçok özel karakterin bulunmasıdır. Lehçeye göre ve sıkça kullanılan ünlü harfler için ayrı tuşlar mevcuttur.