Ana içeriğe atla

Korece klavye - Korece harfleri

Sanal klavye:

Korece metinler yazmak için Korece sanal klavye faydalı bir yardımcı araçtır. Sürekli farklı dillerle meşgul olan ve her zaman farklı klavye kullanmak istemeyenler için, ekran klavyesi çok faydalıdır. Çoğu Avrupa dilleri Latin yazı sistemine dayandıklarından genelde farklı klavye kullanımına ihtiyaç duyulmasa da, farklı yazı sistemine sahip olan dillerde özel klavye kullanımı gerekir. Korece, Çince, Japonca, Rusça veya Arapça dillerinde sanal klavye kullanım oldukça yaygındır. 

Bu saydığımız diller arasında Korece’nin özel bir yeri vardır. Örneğin, nerdeyse her işaretin bir kelime anlamına geldiği Çinceden farklı olarak, işaretlerden oluşan Korece’deki yazı işaretlerinin her biri bir ses için kullanılmaktadır. Aynı prensip Türk dilinde de geçerlidir. Her ses için genelde bir işaret kullanılır. Ancak Korece’de,  Türkçeden farklı olarak, işaretler birleştirildiğinde bütün kelimeler yerine heceler oluşur. Hece yapısı çok düzenli olduğundan, heceler en fazla üç sesten oluşur. Buna göre her hece bloğu en fazla 3 sesten meydana gelir.  Her hecedeki sesler, her seferinde neredeyse kare şeklinde bir hece bloğu oluşturacak şekilde birleştirilir. 
Her ses için kullanılan karakterlerden bağımsız olarak, işaretler bir hece bloğunun içerisinde farklı farklı düzenlenir. 

Bilgisayarda Korece karakterlerle yazı yazmak çok kolay ve Avrupalı yazı sistemleri ile karşılaştırılabilir. Klavye ile her karakter yazılır. Yazıyı yazarken harflerden otomatik olarak uygun hece blokları oluşturulur. Korece klavye kullanmak istemeyenler sanal Korece klavye kullanabilirler. Karakterler fare yardımıyla seçilir. Ancak bağlı klavye ile yazmak daha da kolaydır. Bu durumda bağlı klavyenin klavye düzeni yerine istenen dildeki klavye düzeni kullanılır. Yazarken artık tuşların üzerinde gösterilen yazı karakterleri çıkmaz: Onun yerine hedef dildeki karakterler çıkar.