Ana içeriğe atla

Çince klavye - Çince harfleri

Sanal klavye:

Çince yazıyla öncelikle Yüksek Çince anlatılmaktadır. Bu yazı yaklaşık üç bin yıl önce ortaya çıktı. Bu dilden diğer diller yanında Japonca, Vietnamca  veya Korece yazısı da türetildi. Yazı işaretleri/harfler bu sırada örneğin Türkçe ’dekinden farklı olarak tek tek sesler şeklinde değil bilakis tam hece olarak tekrar basılıyor. Korece’ den farklı olarak saf ses yapısı yanında anlam taşıyıcı elemanlar da ilave ediliyor. Bu şekilde farklı anlamlı aynı sesli heceler Korece’den farklı olarak bir ve aynı işaretle gösteriliyor. Bunun yerine anlam da işaretteki ek bir elemanla tekrar veriliyor, bu şekilde işaretler birbirinden ayrılıyor.   

Bu şekilde Çince yazı her birisinin kendine özgü anlamı olan yaklaşık 87.000 farklı işareti de kapsıyor. Günlük hayatta ancak bu işaretlerin küçük bir kısmı düzenli olarak kullanılıyor. Güncel metinleri okuyabilmek için yaklaşık 3.000 işaret yeterli olarak kabul edilmektedir. Yazı sistemine benzer şekilde bilgisayardaki yazı da Avrupa ilişkileri için alışılmışın dışındadır. Bilgisayarda Çince yazabilmek için bir kelimenin telaffuzunu (söylenişini) bilmek önemlidir. Klavyedeki her bir tuş belli bir telaffuza karşılık gelir. Telaffuzun çıkarılmasından/kaydından sonra bu telaffuzla tüm işaretlerin bir listesi çıkarılır, yayınlanır. Bu işaretlerin hepsi numaralandırılır. Her bir numaranın kaydı üzerinden uygun yazı işareti/harf alınır. O halde Çince metinlerin kaydı telaffuz bilgisi şartına bağlıdır.   

Şayet Çince sanal bir klavye kullanılırsa, özel bir klavye olmadan da bilgisayardaki Çince metinler kaydedilebilir. Harici bir klavye üzerinden kayıttan farklı olarak Çince sanal bir klavye ekranda montaj edilir. Tek tek işaretlerin seçimi maus ile yapılır. Buradaki yöntem  aynı klavye üzerinden kayıttaki gibidir. Önce maus ile sanal Çince klavye üzerindeki aranan işaretin telaffuzu seçilir. Takiben muhtemel işaret listesinde sanal klavyedeki uygun Çince seçilir.