Ana içeriğe atla

İspanyolca klavye - İspanyolca harfleri

Sanal klavye:

İspanyolca Batı Avrupa’daki çoğu diller gibi Latince harflerle yazılır. Ekstra işaretler olarak diğer dillerle karşılaştırıldığında ve aynı şekilde sesli harfler üzerine kalıcı-vurgu kullanılır. Örneğin bunlar á veya ó .

Bilgisayara kayıtta daha büyük problemler olmaksızın Latince yazı sistemli diğer klavyelere başvurulabilir.

Bu mümkün değilse İspanyolca sanal bir klavye de kullanılabilir. Bu İspanyada geçerli olan klavye metin tasarımını esas alır. İspanyolca bir sanal klavye bağlantı yapılan bir klavyeden bağımsız olarak da kullanılabilir. Bunun için İspanyolca bir sanal klavye ekranda gösterilir ve istenilen işaretler Maus ile seçilir.

Kural olarak klavye veya Maus ile kombine bir kayıtta mümkündür. Bu dudumda istenilen metin alışıldık şekilde bilinen klavye üzerinden kaydedilebilir. Direkt olarak ulaşılamayan ekstra işaretler sadece Mausa tıklayarak metne ilave edilebilir.

Şayet Latince yazı sistemli  uygun bir klavye yoksa bilhassa İspanyolca bir sanal klavye her zaman uygundur. Bu örneğin diğer yazı sistemli ülkelere yapılan seyahatlerde olabilir. Örneğin Rusya’da, Hindistan’da veya Çin’de. Bu durumda metin kaydı ekranda bağlı olan klavyeden bağımsız olarak yapılabilir. İspanyolca sanal bir klavye yardımıyla çok rahat şekilde metinler Onlayın tercüme için bir küçük çaplı bir bilgisayar dil programına kaydettirilir