Ana içeriğe atla
Star: 
Average: 4.1 (1142 votes)

Rusça Türkçe

Rusça ücretsiz çeviri için lütfen metni yazin.*

 

Mevcut versiyon çeviri yetmiyorsa diger versiyonlari kullanin Versiyon 2 | Versiyon 3

Dünya dili olan Rusça dilini 145 Milyon insan konuşuyor ve bu dil Ukraynaca ve Beyaz Rusya diliyle birlikte doğu Slav dilleri arasında sayılıyor.  Standart dil Moskova bölgesine ait Orta Rusya şivelerin temelleri üzerine geliştirilmiştir.

Rusya’nın dilsel açıdan birbirinden ayrılan üç bölgesi vardır. Bir tanesi Rusya’nın kuzeyindeki Jaroslawl bölgesi, bir tanesi Orta Rusya’da Sankt-Petersburg ile Nischni Nowgorod arasındaki bölge ve bir tanesi Güney Rusya’da bulunan Rjasan bölgesi. Orta Rusya dili diğer iki şiveleri bağlayan bir geçiş grubu görevini görmektedir. Ancak bu iki şive zaten küçük ölçülerde farklılıklar göstermektedir Ruslar birbirlerini anlamakta çok fazla zorlanmazlar.

Kiril alfabesinden çıkmış olan Rus alfabesi 10 ünlüye sahip 33 harften oluşmaktadır. Bu ünlülerin uzunluğu Alman ünlülerin aksine kelimenin telaffuzunu etkilemezler.

Telaffuz kuralları toplamda çok sayıda değildirler ve böylece anlaşılmaları kolaydır. En önemli kural ise yumuşak ve katı ünsüzlerin ayırt edilmesidir.

Rusça dilindeki üç gramer çeşidi ayrıca canlı ve cansız isimlere ayrılır ve Rusça dilinde altı olay vardır. Bu olaylar Almanca dilinde sadece 4 adettir. Böylece Almanca diline kıyasla nominatif, tamamlayan durumu, yönelme durumu ve akuzatif olaylarına ek olarak enstrümantal ve lokatif durumları mevcuttur.

Siyasi gelişmelerden dolayı Rusça dili uluslar arası pazarda önemini git gide arttırıyor ve sadece çiftçi dili olmanın çoktan dışına çıkmıştır. Bu nedenle bu dilin yeminli tercüman ve çevirmenlerine talep mecburen her sene artmaktadır.