Ana içeriğe atla
Fivestar: 
Average: 4.8 (6 votes)

İngilizce Vücut Dili İçin 6 İpucu

Malum olduğu üzere, bir yabancı dili öğrenirken önemli olan sadece kullanılan kelimeler değildir. Yani, dilimizin sadece yüzde yedisi söylediklerimiz, geri kalan kısmın vücut dili veya bağlam ile ilgili olduğu söylenmektedir. Madem vücut dili bu kadar önemli, sizinkini „daha İngiliz“ yapmak için neler yapmak gerekir? Sizin bedeniniz de aynen anadili İngilizce olan biri gibi ifade takınması için, bu basit altı ipucunu uygulayınız.

Doğru bir şekilde selamlamak

Selamlaşırken birinin elini sıkıp sıkmayacağınızı, ona sarılıp sarılmayacağınızı veya yanaklarından öpüp öpmeyeceğinizi bilmek her zaman iyidir. Neler yapmanız gerektiğini anlamanın en kolay yolu, diğerlerinin yaptıklarını izleyerek anlamanızdır. Çevrenizdeki insanların neler yaptığını gözlemlerseniz, İngilizce selamlaşmanın adetlerini kısa süre sonra anlamış olacaksınız. Emin olmadığınız durumlarda daima el sıkışmakta karar kılabilirsiniz – artık çok resmi gibi gelse de en azından kimseye karşı laubali davranmış olmazsınız.

Göz teması kurmak

Çoğu İngilizce konuşan kültürlerde, konuştuğunuz kişinin doğrudan yüzüne bakmak kibar bir davranış olarak görülmektedir. Biri ile konuşurken onun bulunduğu tarafa doğru bakınız, ama gözlerinizi de üzerine fazla dikmeyiniz. Ara sıra başka yöne ve sonra yine konuşan kişiye, yani karşınızdaki kişiye bakınız. Böylece, birinin kendini tuhaf hissetmesini önlemiş olursunuz.

Dinlemek

Birinin bizi dinleyip dinlemediğini anlamak için genelde vücut diline bakarız. Sohbet ettiğiniz kişiye, bir şey söylediğinde onaylayarak başınızı eğip kaldırarak veya bunun tersi söz konusu ise, başınızı sağa sola sallayarak konuyu takip ettiğinizi gösteriniz.

Dik oturmak

Bu şekilde de karşınızdaki kişiye onu dinlediğinizi ve saygı gösterdiğinizi gösterebilirsiniz. Ayrıca iyi bir duruş, telaffuz için çok önemli olan nefes almayı kolaylaştırır ve heyecanlanmanızı engeller.

Eller ile konuşmak

Anadilleri İngilizce olanlar boyut, yön veya şekil göstermek için ellerini kullanmayı severler. Ellerinizle konuşmaktan çekinmeyin – çok basit bir el kol hareketi ile dahi önemli bir hususu daha çok vurgulayabilirsiniz.  Fakat parmağınızla birini göstermeyin, çünkü bu kaba bir davranış olarak görülmektedir.

Gülümsemek

İngilizce'de yüz ifadesinin de önemi vardır. Basit bir gülümseme karşınızdaki ile aranızın yumuşamasını sağlayabilir -  ve yeni arkadaş edinmenizi kolaylaştırabilir. Konuşurken gülümsemeye çalışın, tabi o an üzücü veya ciddi bir konuyu konuşmuyorsanız.

Konuşurken kendinizi aynada izlerseniz, "İngilizce“ beden dilinizi çok daha iyi çalışabilirsiniz. İngilizce televizyon dizileri veya filmlerini izleyin ve karakterlerin tavır ve davranışlarını taklit etmeye çalışınız. Böylece vücut dili hakkında çok şey öğrenirsiniz ve uygun bulduğunuz mimik ve el kol hareketlerini kendi konuşmalarınıza dahil edebilirsiniz.

Categories: