Ana içeriğe atla

Yetenek ve Girişimcilik için daha fazla alan

Müşteriye en yakın insanların en iyi kararları verdiklerine inanıyoruz. Kendini yöneten şirketlerin hala nispeten yaygın olmayan konsepti bunu gerçekleştiriyor. Liaygo Tercüme bürosunda, yöneticisi olmayan şirkette kolektif öz-yönetime dayalı bir örgütsel model için çalışıyoruz. Takımlar içinde öz yönetimle öz-girişim ve yetenek teşviki için daha fazla alan yaratır. Bu gösterilen güven ile, bu konsept özgür kararlara ve daha mutlu çalışanlara katkıda bulunur.

 

Çalışma Modelimiz

Tercüme ofisimizin bünyesindeki tüm çalışanlar şirket kararlarına aktif olarak katılmakta, yeni teklifler sunmakta ve kendi fikirlerine ortaya koymaktadır. Şirket stratejisini ve hedeflerini belirleyen de çalışanlardır. Bu bağlam işte daha fazla motivasyon ve keyif almayı sağlar. Diğer bir motivasyon bir mali yılın sonunda % 10'un üzerindeki her bir kârın çalışanlar arasında dağıtılmasıyla meydana gelmektedir. Buna ek olarak, tüm takım içerisinde boş zaman faaliyetlerine çok fazla önem verilmektedir. Prensipte modelimiz yarı otonom bir çalışma grubuna dayanmaktadır ve çalışanların grup içinde bağımsız olarak hareket etmelerine ve karar vermelerine olanak sağlamaktadır.

Şirketimizde çalışma şeklimizi yansıtan üç ana başlık var.

  • Öz yönetimli takımlar

Yukarıdan-aşağıya yönetimin ve kemikleşmiş hiyerarşinin başarısına inanmıyoruz, bu yüzden neyi ne zaman yapacağımıza birlikte karar verdiğimiz öz-yönetimli takımlarımız var. Ayrıca müdür de takımın aynı haklara sahip bir üyesidir. Bu modelin amacı üretkenliği ve kaliteyi arttırmanın yansıra işyerinin daha cazip tasarımıyla daha fazla motivasyon, şirket ile dayanışma ve daha düşük bir devamsızlık oranı yaratmaktır.

  • Sabit çalışma saatleri yok

Liyago Tercüme Bürosunda sabit çalışma saatlerimiz yok. Ancak müşterilerimiz için 08:30 - 17:00 saatleri arasında ulaşılabilir olmaya dikkat ediyoruz. Kişinin çalışma zamanını bölme imkânı, birçok çalışanın iyi bir duyguya sahip olmasını sağlar; çünkü belirli bir işi ne zaman ve nerede yapmak istediklerini seçmelerine izin verir. Bu esneklik, diğer yandan daha fazla görev üstlenmeyi sağlar.

  • Finansmanda Şeffaflık

Tüm finans verileri çalışanlar için şeffaf ve özgürce kolay erişilebilirdir. Böylece önemli projeleri ilerletmek için bilinçli kararlar verilebilir. Bölümler, yıllık bütçelemeyi de kendileri belirlerler. Finansal başarı başta gelen amaç değildir, ancak mali sağlığın devam edebilmesi için önemlidir.

 

Yukarıdan- Aşağıya Yönetim

Çalışma modelimiz ile alışılagelmiş yönetim arasındaki en önemli fark, muhtemelen ekiplerin ve çalışanların yukarıdaki yöneticiler tarafından yönetilmemesi, ancak neredeyse kendilerinin yönetilmesidir. Her çalışan fikirleri geliştirebilir ve bunları grup içinde tartışabilmek için sunabilir. Biz neredeyse iki yıldan uzun bir süredir bu model ile başarıyla çalışıyoruz ve yenilikçi çalışma tarzının bir sonucu olarak büyümeyi görüyoruz. Hatta şirketin kendini nasıl daha fazla öz-denetimli geliştirebileceği tasarımlar var.

 

Vizyonları gerçekleştirin

Şirket olarak daha iyi bir dünya için katkıda bulunmak istiyoruz. Bunu vizyonumuzu gerçekleştirerek yapıyoruz. Bu modelle çalışmanın daha fazla memnuniyet getireceğini, çalışanlara için pozitif bir değer yaratacağına ve böylece belirlenen uzun vadeli hedeflere ve şirkete fayda sağlayacağına inanıyoruz. Mutlu bir çalışan da mutlu bir insandır.

Tercüme ofisimiz içerisindeki bu çalışma modelimiz için sorularınız mı var? Bizimle seve seve iletişime geçebilirsiniz. Adana, İstanbul ve Ankara’da bulunan proje müdürlerimiz sizin için buradalar. Bizi arayın ya da bir E-Mail gönderin. Size yardımcı olmak için sabırsızlanıyoruz!