Ana içeriğe atla
Fivestar: 
Average: 4.5 (2 votes)

Ingilizce Saati Doğru Bir Şekilde Söylemek Için 5 Ipucu

İngilizce'de zamanı söylemek, birkaç sayıyı okumaktan biraz daha karmaşıktır. İngilizce'de, dikkate alınması gereken birçok ifade ve deyim mevcuttur. Bu beş ipucu ile zamanı İngilizce doğru ve tam vermeyi garanti altına alınız.

Vereceğiniz zamanı seçiniz

İngilizce'de iki farklı saat vardır –  12-saatlik zaman ve 24-saatlik zaman. 24-saatlik zamanda 0-23 arası rakamları kullanmaktayız ve 12-saatlik zamanda ise sadece 1-12 arası rakamları kullanmaktayız. Son yöntemde öğleden önce ve öğleden sonranın farkını belirtmek için „am“ ilgecini öğleden önce için ve „pm“ kelimesini öğleden sonra için kullanırız. „Pm“ öğleden, yani 12:00'den sonraki tüm saatler için geçerlidir.

o’clock kelimesini sadece 12'ye kadar olan rakamlar için kullanınız

Biz „o’clock“ kelimesini sadece tam saati verirken kullanmaktayız. 08:00 için „eight o’clock“ diyebilirsiniz fakat 08:01 için diyemezsiniz. Ayrıca bu ifadeyi sadece 12-saatlik zaman için kullanırız. „13 o’clock“ ifadesini anadili İngilizce olan birinden duyamazsınız.

Sadece bir „half past“ ifademiz vardır, fakat „half to“ ifadesi yoktur

Biz İngilizce'de diğer birçok dillerin tersine „half past“ı,  „:30“lu saatleri bildirmek için kullanırız. Peşinden, bir sonraki tam saate kalan dakikaları belirtmek için „to“ kullanırız. Buna göre 06:30 „half past six“tir ve 06:31 „29 minutes to seven“dir. Yine „half past“ı da, sadece 12-saatlik zaman için kullanırız.

„quarter“ kelimesini bir saatin 15 dakika öncesi ve sonrası için kullanınız.

X:15 ve X:45 saatleri için „quarter past“ ve „quarter to“ ifadelerini kullanmaktayız. Kulağa daha doğal gelmesi için bu ifadeleri kullanınız. Hiçbir İngiliz „fifteen minutes past“ veya „fifteen minutes to“ demez. Aynen „half past“ ifadesinde olduğu gibi, bu ifadeleri sadece 12-saatlik zaman için kullanırız.

„at“ kelimesini belli saatler için ve „in“ kelimesini zaman dilimleri için kullanınız.

„at“i belli zamanlar için kullanmaktayız. Örneğin „I’ll meet you at six pm.” Belli gün ve gece saatlerinin, İngilizce'de, yine „at“ ile kurulan özel adları mevcuttur. Bunlar „midday“, „midnight“, „dawn“ veya „dusk“ kelimeleridir. Buna karşın zaman dilimi için „to“ ilgecini kullanmaktayız. Yani „in the morning“, „in the afternoon“, „in the evening“ veya „in the night“ demekteyiz. Fakat bir istisna vardır. „at night“

Bir daha saatinize baktığınızda, saati İngilizce nasıl söyleyeceğinizi şöyle bir düşünebilirsiniz. Şayet emin olmazsanız, istediğiniz zaman ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

Categories: