Ana içeriğe atla
Fivestar: 
Average: 4.2 (5 votes)

Bir Konuşmayı İngilizce Başlatmak Için En Iyi 5 Ipucu

Kendini tanımadığın birine tanıtmaya çalışmak, daime biraz nahoş olabilir. Karşınızdakinin hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, böyle bir konuşmayı ancak zorlanarak başlatabilirsiniz. Ne söyleyebilirsiniz? Yabancı bir kişi ile ilginç bir konuşmayı nasıl yürütebilirsiniz? Burada biz size, bir kişi ile ilk karşılaşmanızı nasıl sahneleyeceğiniz hakkında beş İngilizce ipucu veriyoruz.

Kendinizi tanıtın

Bir konuşmayı başlatmak için mantıklı bir adım. Fakat bu çok fazla kendine güven ve kendinden emin olmayı gerektirmektedir. Sadece isminizi söylemek yerine, hakkınızda bazı bilgileri paylaşarak, kendinizi daha ilginç bir şekilde  tanıtabilirsiniz. Örneğin konuk eden kişiyi nereden tanıdığınızı veya neden burada olduğunuzu söyleyin. Böylece karşınızdakinin, sizi daha kolay hatırlama ve doğal olarak daha uygun soruları sorma imkanı olur.

Çevreniz ile ilgili yorumda bulununuz

Şayet biri ile yüz yüze konuşuyorsanız, çevreniz ortak demektir, yani her ikinizin çevresinde bulunanlar aynıdır. Yemek veya bulunduğunuz yer hakkında yorumda bulunduğunuzda otomatik olarak karşınızdakinin de söyleyecek bir şeyleri olduğunu bilirsiniz – sonuçta her ikiniz de aynı çevrede bulunmaktasınız!

Ortak yönler bulunuz

Karşınızdaki kişi hakkında hiçbir şey bilmediğinizi düşünseniz de, bu kesinlikle doğru değildir - aynı mekanda bulunduğunuzu biliyorsunuz. Karşınızdakinin neden burada olduğunu öğrenmek için, „What brings you here?” diye sorunuz veya ortak tanıdıklarınızın olup olmadığını öğrenmek için „How do you know the host?” sorusunu yöneltiniz.

İltifat ediniz

İltifat duymak herkesin hoşuna gider. Kişinin kıyafeti veya takıları hakkında fikrinizi belirttiğinizde, konuşma için sağlam bir konu bulmuşsunuz demektir. Örneğin „Those shoes look great!” ve „Where did you get them?” diyebilirsiniz. Bu tür sorular, karşınızdakini cevaba davet ettiği için her zaman iyidir. Ancak bir kişinin vücut yapısı veya kilosu hakkında asla fikir belirtmeyiniz. Bu kolaylıkla kaba bir davranış olarak algılanabilmektedir.

Bir soru sorun

Hemen hemen herkesin bir işi vardır. O zaman karşınızdakine neden „So what do you do for a living?” veya „Where are you from originally?” diye sormayasınız ki? Bu tür sorular her konuşmayı elbette kolaylaştırır. Eğer konuştuğunuz kişi kibar ise, sizin de kendinizi tanıtmanız için size aynı soruları yöneltecektir. Soru sorarak her ikinizin de ilgisini çekecek bir konuyu hemen bulacaksınızdır.

Artık bir konuşmayı İngilizce başlatmak için en iyi beş yolu biliyorsunuz. Bir sonraki sefer denesenize. Kim bilir? Belki yeni arkadaşlarla bile karşılaşabilirsiniz.

Categories: