Ana içeriğe atla
Fivestar: 
Average: 5 (2 votes)

Yetişkinler için İngilizce öğrenim – Neye dikkat edilmeli?

Tüm ilgisi olan kişilere hizmet verebilmek için, Özel Dershaneler, halk eğitimleri ve üniversiteler bu konuyu irdeleyerek bir sistem geliştirdiler. Basit seminerlerden tutun da ileri düzey kurslara kadar tüm teklifleri değerlendirerek kendine uygun kursu bulmak mümkündür. Ama neye dikkat edilmeli? Konular katı olmamalı. Özel ve iş hayatlarında çok gergin olduklarından dolayı, birçok yetişkin için çok çalışmak mümkün olmaya bilir. Kurslarda kendi çocuklarının uzun yıllar içerisinde okulda öğrendikleri konuları hızlandırılmış bir şekilde öğrenmektedirler. Bu demektir ki daha az zaman ve daha çok konu. Neden bir insan üzerine bu kadar yük almalı?

Bugünkü insana değer veren İlgi, bilgi açlığı ve öğrenme hazırlığı bunlardan sadece birkaç noktalardır. Öğrenme arzusu büyük olunca, kursların sundukları uygun olur. Birçok yerlerde, iş olarak da (Business-Englisch) iletişimi kolaylaştıran dil İngilizcedir. Çocuk ve gençlerde olması gereken ve uzun yıllar içerisinde öğrenilen, yetişkin birisi boş zamanlarında işinin ve evinin idaresi yanı sıra öğrenmesi gerekmektedir. Yetişkinlerin kursundaki konular “öğrencilerin” ihtiyaçlarına göre uyumludur. Farklılık “öğrenmek zorundadır” ve “öğrenmek istemek” arasındadır. Kursa yazılan yetişkinler sadece dili öğrenmek değil inceliklerini ve dili öğrenmek isterler. Çoğu zaman mesleki bir terfi çalışma grubuna katılmakta motivasyonu yükseltmektedir.

Bir yetişkinin ve bir çocuğun öğrenmesi arasında farklılıklar var mıdır? Cevap: kesinlikle evet. Gelişim prosesine bağlı olduğundan dolayı bir çocuk öğreniyor. Yetişkin birisi kişisel gelişimine katkı sağlamak ve yeni bilgileri eski alışkanlıkları ile bağdaştırmak, adına bir kursa katılmaya karar veriyor. Yetişkin biri bilgi ve deneyimler yaşamı boyu edinmiştir ve bunları eğitimde kullanabilir. Buna karşın bir çocuk boş bir kaptır ve bilgi ile doldurulmaya hazırdır, buna karşın bir yetişkin ihtiyaçları ve bilgi açlığına göre ayıklamıştır. Yetişkin öğrenci farklı ilgilerden dolayı eğitime gider. Çoğu zaman bilgilerini ıspat etmek için, ja da sadece tatilde yol sormak için bir sözlüğe bakmamak için.

Categories: