Ana içeriğe atla
Fivestar: 
Average: 4 (13 votes)

Almanca Nerelerde Konuşulur?

Almanca Avrupa'da en geniş coğrafyaya yayılmış dillerden biridir. Özellikle Almanya, Avusturya, Lihtenştayn, Lüksemburg, İsviçre'nin büyük bölümü, İtalya'nın Güney Tirol bölümü, Belçika'nın doğu kantonları, Polonya ve Romanya'nın kimi bölgeleri ve Fransa'nın Alsas-Loren bölgesinde konuşulmaktadır. Almanya, Avusturya ve Lihtenştayn'ın tek resmi dili olan Almanca İsviçre ve lüksemburg'unda resmi dilleri arasında yer alır.

Almanca Hakkında Bildikleriniz

Bazı Almanca kelimeleri günlük hayatta duymuş ve şimdiden biliyor olabilirsiniz.Örneğin:
kinder: Türkçe çocuklar anlamındaki bu kelimeyle belki karşılaşmışşınızdır.
angst:Genç anlamına gelen bu kelimede Almanca
Bunların haricinde Almanca ve İngilizce arasında da oldukça kelime alışverişi olmaktadır.Almanca bu konuda pek korumacı olmayıp İngilizceden gelen çoğu kelimeye kucak açmış durumdadır.Hatta günümüzde bunun için özel bir ad bile var:Denglish(İçindeki 'D' Deutsch yani Almanca,'English' kısmı ise İngilizce'den gelmektedir.)
Biraz İngilizce biliyorsanız işte size birkaç 'Denglish' örneği:

  • die Airconditioning - air conditioning
  • babysitten - to babysit
  • joggen - to go jogging or running

Almanca Öğrenmek Ne Kadar Zor?

Almanca İngilizce konuşanlar tarafından zor bir dil olarak bilinmektedir.Almanca'nın uzun kelimeleri,derin dilbilgisi kuralları ve ağızdaki bütün kasları çalıştıran teleaffuz yapısıyla zor bir dil olduğunu söyleyebiliriz.Ama İngilizce biliyorsanız bu iki dil arasındaki benzerlikler size kolaylık sağlayabilir.

Telaffuzu En Zor Kelimeler

Almanca'da oldukça uzun ve telaffuzu zor kelimeler bulunmaktadır.Örnek olarak ekonomik kriz sırasında Alman hükümetinin çıkardığı 'Wachstumsbeschleunigungsgesetz'(büyümeyi hızlandırma yasası) verileblir.

Bildiğiniz Alman Şakası Var Mı?

Almanların ironini içeren esprilerin incelikleri konusunda hala eksikleri bulunsa da,tıpkı diğer uluslar gibi Almanlarda  yaşlılar,sarışınlar ve politika hakkındaki şakalardan hoşlanırlar;bunların haricinde Almanların özellikle memurlar hakkındaki şakalara özel bir ilgisi bulunmaktadır.Örneğin:

  • Was ist das ideale Geschenk für's Beamtenbüro? (-Memurların çalışma odası için ideal hediye nedir?)
  • Ein Bewegungsmelder!(-Bir hareket dedektörü)

Almanca Öğrenmek Başka Dil Öğrenirken Yardımcı Olur Mu?

Dünya'da Almanca'ya en yakın dil İngilizcedir.Almanca Hint-Avrupa dillerinin Cermen dilleri koluna bağlıdır.Ve bu koldaki Felemenkçe,Danca,İsveççe,Norveççe,İzlandaca ve Faroece ile benzerlikler taşır.Bu diller genellikle bükümlüdür.Yani kendi içinde sözcük değişime uğrayarak çekilir.Genellikle cümle yapısı Özne + Yüklem + Tümleç şeklindedir.

Neler Söylenmez Ve Yapılmaz?

Almanlar Türklerin aksıne 'nasılsın?(Wie geht's?)' sorusunu sorduklarında direk ve gerçeği yansıtan bir cevap vermenizi beklerler.Özellikle İngilizce bilenler için Almancada ki bazı söylenişi benzer ama anlamları çok farklı kelimlerde tehlikeli olabilir.Örneğin 'bald' kelimesi İngilizce'de kel anlamına gelsede Almanca'da karşılığı yakında demektir.

Ünlü Yazarlar

Almanca dili çoğu yerde yazarların ve düşünürlerin dili olarak bilinir.Bunlardan en ünlü ve önemlilerinden biri Johann Wolfgang von Goethe'nin en önemli eserlerinden biri olan Faust Alman edebiyat tarihinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilir ve günümüzde bile Alman günlük dilinde kullanılan çoğu sözün kaynağıdır.
Ünlü Alman yazar Bertolt Brecht'in Üç Kuruşluk Opera kitabında geçen ve insan yapısına dair çok öenmli bir tespit içeren ' Erst kommt das Fressen, dann kommt die Moral(Yemek ahlaktan önce gelir.)' sözü de önemli Alman sözlerinden biridir.

İlk Yazılı Belgeler

Almanca yazılmış en eski kitap Abrogans'dır.Bu eser 8. yüzyılda yazılmıştır.Latince'den Eski Yüksek Almanca'ya sözlük olan bu kitabın günümüzde kadar dayanan bir kopyası İsviçre'de ki St.Gallen kütüphanesinde bulunmaktadır.
En eski yazınsal eserlerden biri olan  Hildebrandslied(Hidebrand'ın şarkısı) 9. yüzyılda yazılmıştır.Bir kahramanlık hikayesinin anlatan bu kitap Bir baba ve oğlun trajik savaşını konu almaktadır.

Almanca'da Kibarlık Ve Saygı Gösterme Yolları

İnsanlara hitap ederken yada birinden bahsederken kullanılacak en uygun yol erkekse bey(İngilizce Mr. kullanımına karşılık olarak) 'Herr' dedikten sonra arkasından soyadını söylemektir.Bu kullanımın kadınlarda ki karşılığı 'frau' olarak kullanılır.Eskiden evli olmayan kadınlar için 'Fräulein' kullanılsa da artık günümüzde bu ifade kullanılmamaktadır.
Ünvanlar Almanya'da hala çok yaygın olarak kullanılmaktadır.Örneğin bir kişi kendini size tanıtırken isminden önce doktor ünvanını söylerse şaşırmayın.Bu doktor ünvanıda büyük ihtimalle onun tıp doktoru olduğunu değil onun akademik ünvanını belirtiyordur.

Categories: