Ana içeriğe atla

Urduca Türkçe Çeviri

Urduca ücretsiz çeviri için lütfen metni yazin.*

 

Mevcut versiyon çeviri yetmiyorsa diger versiyonlari kullanin Versiyon 2

Hindistan’da resmi dil Hindistan dilidir ve ikinci dil İngilizcedir. Bunun yanında nüfus açısından dünyanın ikinci büyük ülkesi olan bu ülke 21 yerel resmi dile sahiptir. Buna yaklaşık 1652 başka diller ve lehçeler eklenmiştir. Bu dillerin 16 tanesi Hint-İran dil ailesine aittir. 4 dil Dravid dili ailesine dahil edilebilir. Bunların birer tanesi ise Çin-Tibet, Tibet-Birmanya ve Güney Asya dillerine aittir. Dünya çapında mevcut yazı türlerinin yarısında fazlası Hindistan’da kullanılmaktadır. Uluslar arası bir iletişim dili belirleme denemeleri her defasında başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Sadece ülkenin kuzeyinde insanlar Hindistan dilini konuşurlar. Güneyde ise Tamil dili daha iyi anlaşılır. Bu nedenle aralarındaki iletişim için İngilizce dili yerleşmiştir. Ancak ücra illerde ve taşrada bu dille ilgili de sorunlar yaşanabiliyor. Pakistan’da resmi diller Urdu ve İngilizce dilleridir. Ancak bu çok milletli devlette toplamda 50’den fazla dil kullanılmaktadır. En fazla kullanılan diller arasında Sindhi ve Pencap dilleri vardır. Urdu dili ayrıca Hindistan’da kullanılan resmi dillerden biridir ve Hindistan diliyle hemen hemen aynıdır. Pakistanlılar öncelikle halklar arasındaki insanların iletişimi için İngilizce dilini kullanmaktadırlar.

Urdu dili, tıpkı Pakistan’ın başka dilleri ve Hindistan dili gibi Hindistan-İran dil ailesine dahildir ve Hindistan-Avrupalı dilinin birincil bir dalını oluştururlar. Buna göre bu dillerin kökü Almanca diliyle aynıdır.