Ana içeriğe atla
Star: 
Average: 4.2 (161 votes)

İtalyanca Türkçe

İtalyanca ücretsiz çeviri için lütfen metni yazin.*

 

Mevcut versiyon çeviri yetmiyorsa diger versiyonlari kullanin Versiyon 2 | Versiyon 3

İtalyanca dili Romanca bir dildir ve İtalyan-Roman dilleri grubuna aittir. Dilsel söz varlığı, gramer ve telaffuz açısında Latince diline en yakındır.

İtalyanca dili İtalya, İsviçre (örnek: Tessin Kantonu), San Marino ve Vatikan ülkelerinin resmi dilidir. Aynı zamanda Fransa, Güney Afrika, Malta Monako Prensliğinin bazı bölümlerinde İtalyanca konuşulur. Amerika’da da İtalyanca konuşan sömürgeler mevcuttur. İtalyanca dili Somali ve Eritrea (Afrika) bölgelerinde ticari dil olarak kullanılmaktadır.

Roma İmparatorluğunun çöküşünden sonra kitaplar ve müzik eserleri (örnek: Kilise şarkıları) Latince dilinde düzenlenmiştir. Diğer Avrupa dilleri sadece konuşulmaktaydı ancak yazılı olarak kullanılmamaktaydı. Ortaçağın başlangıcına kadar Latince dili resmi ve kilise diliydi. Literatür standardından farklılık gösteren dil şekillerinden Proto Romanca halk dili öne çıkmıştır. Böylece tekli Romanca dilleri oluşmuştur.

İtalya’nın çeşitli bölgelerinde yeni lehçeler gelişiyor ve bu lehçelerin aralarında oldukça kuvvetli farklılıklar var. Böylece Lago die Garda’da İtalyanca dili Apulien bölgesinden farklı konuşuluyor. Her bir lehçenin kendine özgü bir dil tarihçesi vardır. Ancak Floransa lehçesi 19. Yüzyılda büyük İtalyan yazarların birçok eserleri sayesinde en sayılır lehçe haline gelmiştir ve böylece müşterek lehçe olarak kullanılmıştır. Ancak İtalya’nın 1870 yılındaki siyası birleşiminden sonra, romantizmin dili olarak da anılan İtalyanca dili İtalya’nın tümüne dağılmıştır ve konuşulmaya başlanmıştır (daha öncesinden sadece tekli lehçeler konuşuluyordu). Bu lehçeleri en iyisi İtalya’ya yapacağınız dil seyahatleri esnasında tanıyabilirsiniz.