Ana içeriğe atla
Star: 
Average: 4.1 (725 votes)

İspanyolca Türkçe

İspanyolca ücretsiz çeviri için lütfen metni yazin.*

 

Mevcut versiyon çeviri yetmiyorsa diger versiyonlari kullanin Versiyon 2 | Versiyon 3

İspanyolca dili 21 ülkede resmi dildir ve 370 Milyon insanın ana dili olarak İngilizceden önce dünya çapında en çok konuşulan dildir. Modern İspanyolcanın kökenlerinin bulunduğu İspanya’nın yanı sıra İspanyolca dili Güney ve Latin Amerika’nın da büyük bölümlerinde ve Afrika’nın Ekvator Gine’sinde de ön sıradadır. Bunun dışında bu dil tıpkı Fransızca veya İtalyanca gibi Roman dil ailesinin bir parçasıdır.

Uluslar arası açıdan bakıldığında bu dilin dilsel sözvarlığı ve telaffuz açısından bakıldığında farklılıklara rastlansa da tüm konuşanlar, gramer açıdan benzer olan aynı dilbilimsel sistemi paylaşıyorlar. Günümüzde modern İspanyolcadan bahsedildiğinde, ‘Castellano’ diye tanımlanan ve İspanya’nın tamamında konuşulan dil kastedilir. Bunun yanında İspanya tekli lehçelere yanı sıra yerel diller olan Galiçyaca, Katalanca ve Baskça dillerinin de ev sahibidir. Bu dillerin başka dillerle bir akrabalığı yoktur ve bu nedenle izole olarak değerlendirirler.

Toplamda bakıldığında İspanyolca dili gayet dinamik ve kendini geliştiren bir dildir. Başka resmi dillere sahip olan ülkelerde de İspanya dilinin etkilerini görmemek mümkün değildir. Birçok yerde iki dillilik bir gerçektir.