Ana içeriğe atla
Star: 
Average: 4.7 (149 votes)

İbranice Türkçe

İbranice ücretsiz çeviri için lütfen metni yazin.*

 

Mevcut versiyon çeviri yetmiyorsa diger versiyonlari kullanin Versiyon 2 | Versiyon 3

İbranice dili çok eskiye giden geleneklerin dilidir. Bu dil Yahudi kültürüyle çok güçlü bir şekilde bağlantılıdır ve geçmişte ve günümüzde ağırlıklı olarak Yahudiler tarafından konuşulur. Dilbilimsel açıdan bu dil, Afrika-Asya dil ailelerine ait olan Sami diller arasındadır.

İbranice dilin sonraki tüm gelişim formları İncil İbranicesine dayanır. İbranice dilinin bu formunda İbranice İncil, ilk Yüzyıl esnasında milattan önce yazılmıştır. Günümüze kadar İbranice dili bilhassa Yahudi kültürünün dinsel alanında çok güçlü bir rol oynamıştır.

İncil İbranicesinin çoğu kez tanımlandığı Eski İbranice çeşitli gelişim evreleri geçirmiştir. Bu dil bu esnada günlük dil olarak neredeyse yok olmuştur. Ancak dini ve de bilimsel alanlarda daima önemli bir rol oynamıştır.

İvrti olarak da anılan modern İbranice günümüzde İsrail ülkesinin resmi dilidir. Bu ülkede bulu dili konuşanların büyük çoğunluğu yaşamaktadır. İbranice dilinin Almanca diline tercüme edilmesine yeni İbranice dilinde bir metnin tercümesi söz konusu olur. Başka dillerde de olduğu gibi İbranice dilinin Almanca diline çevrilmesi için birçok sebep vardır.