Ana içeriğe atla
Star: 
Average: 4.7 (56 votes)

Hırvatça Türkçe

Hırvatça ücretsiz çeviri için lütfen metni yazin.*

 

Mevcut versiyon çeviri yetmiyorsa diger versiyonlari kullanin Versiyon 2

Hırvatça dili Slavca kökenlere sahiptir. Bu köken ise Hint-Avrupalı dil dallarıyla bağlantılıdır, birçok lehçeyi kapsar ve geniş bölgelere yayılmıştır.

Tekli harflerin yazılı gösterimi Latin alfabesinin işaret haznesi kullanımıyla gerçekleşmektedir. Hırvat alfabesi toplam 30 harfi kapsar ve bazı özel işaretlere sahiptir. Bu özel işaretler özel telaffuzu veya bir harfin veya bir hecenin özel vurgulamasını betimlerler. Dilinizin ve dudaklarınızın idmana ihtiyacı olacağından bu özel telaffuzun öğrenimi için zaman ve emek gerekir. Ancak harflerin büyük bir kısmı Almanca dilinde olduğu gibi telaffuz edilir.

Hırvat harflerinin ve kelimelerinin telaffuzu için melodik bir kelime aksamının öne çıktığı söylenebilir. Kelimenin vurgulanan hecesi bunu sesin yüksekliği ve gidişatında yansıtır. Hece çekirdeğinin uzunluğu vurgulanan hecelerin dört çeşidi arasında ayırt edilir.

Gramer açısından Hırvatça dilinde yedi olay arasında ayırt edilir. Bunlar Almancada olduğu gibi şunlara ayrılır: nominatif, -in hali, yönelme durumu, akuzatif. Ayrıca seslenme durumu, lokatif ve sözsüz kullanılır.

Hırvat dilinde kelime aksanı, yani tekli hecelerin vurgulanması önemli bir rol oynar. Bu da telaffuz şeklinde önemli ve yerel farklılıklar oluşmasına yol açar. Uzun yıllardan bu yana aksan oluşumu ve telaffuzda bir birleşim istenmektedir. Bu emeklerin amacı ise standart bir dilin geliştirilmesidir.