Ana içeriğe atla
Star: 
Average: 4 (167 votes)

Arnavutça Türkçe

Arnavutça ücretsiz çeviri için lütfen metni yazin.*

 

Mevcut versiyon çeviri yetmiyorsa diger versiyonlari kullanin Versiyon 2

 

Arnavut dili Hint- Avrupa dilleri kapsamında kendine özel bir dal oluşturmaktadır. Arnavutça, Geg ve Tosk lehçeleri olmak üzere iki ana lehçeye ayrılır. Bunu sebebi ise Latin alfabesi temelindeki müşterek edebi dilin 20. Yüzyılda oldukça geç gelişmesiydi. Geg lehçesi son zamanlarda bilhassa Kosova bölgesinde tekrardan lisana eklenmeye başlandı.

Arnavutça dili dünyada 7,5 milyon kişi tarafından kullanılmakta. Arnavutlukta yaşayan insanlara yanı sıra bu dil Kosova, Sırbistan’ın, Karadağ’ın ve Makedonya’nın bazı bölgelerinde de yaygındır. Ayrıca İtalya’nın ve Yunanistan’ın birçok belediyesinde Arnavutça dili kullanılmaktadır. Arnavutça dilini konuşanların sayısı toplamda 7,5 Milyon olarak tahmin ediliyor. Bu dil Latinceden alıntı birçok kelime içermektedir ancak aynı zamanda Türkçeden İtalyancadan Yunancadan ve Bulgarcadan da kelime alınmıştır. Ve birçok dilde olduğu gibi Almancadan da alıntı kelimeler kullanılmaktadır. Dilin grameri yapısal olarak Fransızca, Rumence ve Makedonca dilleriyle birçok benzerlikler göstermektedir.

Arnavutça dilinin yazılı belgeleri 15. Yüzyıla dayanmaktadır. Arnavut literatürünün bağımsız gelişimi ancak 19. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. 1870 yılında ilk Arnavut gazeteleri yayınlarına başlamışlardır. Bu esnada ülkenin bölgelerine göre Latince, Yunanca veya Arapça dillerinden alındı harfler kullanılmıştır. Ancak 1908 yılında tüm Arnavut entelektüellerin temsilcileri müşterek bir imla hakkında anlaşabilmişlerdir. Bu gelişim 1972 yılında sona ermiştir.