Ana içeriğe atla
Star: 
Average: 4.3 (178 votes)

Portekizce Türkçe

Portekizce ücretsiz çeviri için lütfen metni yazin.*

 

Mevcut versiyon çeviri yetmiyorsa diger versiyonlari kullanin Versiyon 2 | Versiyon 3

 

Portekizce dili Romanca dil grubuna ait bir dildir. Portekizce dili Hint-Avrupa dilleri arasında Roman dil ailesine dahildir ve böylece İspanyolca, İtalyanca ve Fransızca dilleriyle sıkı şekilde bağlantılıdır. İspanyolca, Katalanca ve Galiçya dilleriyle birlikte Portekizce İber-Romanca alt grubuna dahildir.

Portekizce İmparatorluk zamanında tüm dünyaya yayılmıştır ve günümüzde 200 Milyon kişinin anadilidir. Dünya dilleri sıralamasında 6. sıradadır. Portekizce dilini anadili olarak konuşan insanların çoğunluğu, 186 Milyon insan Brezilya’da yaşar. Brezilya ve Portekiz’in yanında Portekizce dili Angola, Gine-Bissau, Kap Verde, Macao, Mozambik, Doğu-Timor ve Sao Tome ve Principe gibi yerlerde resmi dildir.

Portekizce dilinin kökenleri kaba Latince diye adlandırılan Latince dilinin bir formuna dayanır. Bulunan ilk yazılı belgeler 11. Yüzyıla dayanır bundan 4 yüzyıl sonra Portekizce dili tamamen gelişmiş ve geniş kapsamlı literatüre sahip bir dil haline gelmiştir. ‘Modern Portekizce’ 16. Yüzyıldan sonra Latince ve Yunanca dillerinden yapılan birçok alıntıyla gelişmiştir.