Ana içeriğe atla
Fivestar: 
Average: 5 (13 votes)

Dünya’nın en zor 5 dili

Yabancı bir dili öğrenmedeki zorluklar çok yönlü olmakla birlikte çok fazladır. Örneğin, İspanyolca için, genellikle öğrenmesi kolay bir dil olduğundan söz edilir. Başka bir Roman dili biliyorsanız, birçok çakışma ve benzer kelime bilgisi mevcuttur. Ayrıca, dilbilgisi çok fazla istisna içermemektedir. Bu tezin karşıtları, zor telaffuzlarla kanıtlanmaktadır.

Öznel olarak, bazı diller daha fazla ve diğerleri daha azdır. Ama bu hangi sebepten kaynaklanıyor ve en zor öğrenen dillerin anlamlı ve evrensel bir sıralamasını oluşturmak mümkün mü?

Bunu tanımlamak için, her bir ana dil için kendi listenizi oluşturmanız gerekir. Bu nedenle, Almanca bizim listemiz için referans noktasıdır. Listemizin temel aldığı kriterler Alman diline, kelime dağarcığına, ses bilgisine, cümle yapısına ve yazıya olan uzaklığıdır.

 

Mandarin

Çince ve ilgili yazı sistemi, dil öğrenenleri sayısız tuzak sunuyor. 3000 yıllık yazı sistemi, bir alfabeye dayanmayan 50.000'den fazla karakter içermektedir. Çince bir gazete okumak için, ancak 2000 ila 3000 karakter yeterlidir. Karakterlere ek olarak, doğru notayı bulmak önemlidir. Ses perdesine bağlı olarak, birçok kelimenin anlamı değişmektedir.

 

Arapça

Arapça'nın sağdan sola doğru okunduğu gerçeği, Alman öğrencinin alnını terletmektedir. Fiillerin şimdiki zamanda 13 hâli mevcuttur. Ünlü harfler pek kullanılmadığı için, Arapça metinleri anlamak özellikle zordur.

 

Macarca

Macarca bir yer ismini telaffuz etmeye çalışan herkes zaten sınırlarına ulaşıyor. Macarca kelimeler genellikle çok uzun ve ayrıca, anadili Almanca olanlar için telaffuz etmeyi daha da zorlaştıran ünsüz harflerden oluşur. Dilbilimciler Macarcada toplam 27 durum tespit ettiler, ancak özel sözcük oluşumu nedeniyle 40 tane olup olmadıkları konusunda emin değiller.

 

Estonca

Macarca ve Fince ile birlikte Estonca, Ural dillerin bir parçası olan Finno-Ugric dil ailesini oluşturur. Estonya'nın küçük yüzölçümüne rağmen, ülkenin 8 lehçesi ve 110'dan fazla lehçesi vardır. Ayrıca Estonca’ da 14 hâl var. Ne yazık ki, Estonca dilinde sadece bir isim öğrenmek yeterli değildir: Doğru bir cümle oluşturmak için tüm değişimleri bilmelisiniz.

 

Almanca

Almanca veya Alman dilini konuşabiliyor musunuz? Bu dilin neyi kastettiğine veya dilin şu anda kullanılıp kullanılmadığına bağlıdır. Hatta büyük ve küçük harf yazımı Almanlar için bile bir problemdir. Almanca dilbilgisi ve yazımı her türlü istisnayı barındırmaktadır ve bu nedenle en zor dilleri içeren listemizde yer almaktadır.

Categories: