Ana içeriğe atla
Fivestar: 
Average: 4.6 (5 votes)

Dillerin Dünya Üzerindeki Etkinliği

Bir dilin küresel olarak nüfusunu ne şekilde hesaplarız? O dili konuşan kişi sayısını hesaplayarak mı? Yoksa iletişim araçlarındaki kullanım yoğunluklarına göre mi?

Araştırmalara baktığımızda Dünya'da çok sayıda kullanıcısı olan Çince, Hintçe, Arapça gibi dillerin uluslararası alanda çokta kuvvetli olmadığını görürüz. Örneğin, 27 milyon konuşanı olan Felemenkçe dili 530 milyon konuşanı olan Arapçaya oranla çok daha fazla iletişim alanlarında kullanılmaktadır.

Araştırmalarda İngilizce dilinin genel olarak çevirilerde istasyon olarak kullanıldığıda saptanmıştır.Genel olarak çeviriler İngilizce üzerinden yapılmaktadır.Örneğin Bulgarca dilinde yazılmış bir kitabın Tibetçe'ye çeviri serüvenini incelersek şu sırayla karşılaşabiliriz; kitap öncelikle bölgenin büyü nüfuslu dili olan Rusça'ya çevirilir.Rusça'dan neredeyse artık Dünyadaki bütün diller arasında köprü görevi gören İngilizce diline geçer.İngilizceden sonrada Tibet bölgesinin istasyonu olarak tanımlayabilceğimiz Japonca'ya geçer.En son olarakta tibet diline çevirilir.Bu sistem her ne kadar uzun olsada birbirine oldukça uzak diller arasında iletişim için malesef ki mecburidir.

Siz kullanıcılarımızında tahmin edebileceği gibi bu uzun çeviri yolculukları büyük bir sorumluluk bilinci ve uzmanlık gerektimektedir.LİYAGO.com olarak uzman çevirmen ağımız sayesinde birbirine en uzak dillerde bile sorunsuz çeviri yapabileceğimizden şüpheniz olmasın.Her türlü dil için o dilin konuşma dili ve uzmanlık alanlarına tecrübeli çevirmenlerimizle istediğiniz çeviriyi en kısa zamanda ve sorunsuz biçimde bitirme garantisi veriyoruz.

Categories: