Ana içeriğe atla
Star: 
Average: 5 (32 votes)

Latviaca / Letonca Türkçe

Latviaca ücretsiz çeviri için lütfen metni yazin.*

 

Mevcut versiyon çeviri yetmiyorsa diger versiyonlari kullanin Versiyon 2 | Versiyon 3

Letonca dili Litvanya diliyle birlikte Baltık dil grubunu oluşturur. Letonca dili Letonya’da konuşulur. Ayrıca Litvanya’da bulunan Kurische Nehrung yarımadasında bu dili konuşanların sayısı kuvvetli bir şekilde geriliyor ve bu dile ait bir dil konuşuluyor. Bu dil birçok dilbilimcileri açısından bu dil bir Letonca bir aksan olarak geçerlidir. Latallisch denilen dil ise başka bir şivedir. Bu şivenin açık sınıflandırılması ise Letonca aksan veya bu dile yakın bir dil olarak yapılamamıştır.

Yabancı kelimeler ve özel isimler çok güçlü bir şekilde Letonca diline dönüştürülüyor. Bu kelimelerin çekimlenebilmesi için bu gereklidir. Aynı zamanda Letonca dili bu şekilde kendine özgün bağımsızlını da korumuş oluyor. Yabancı kelimeler ağırlıklı olarak Rusçadan ve Kuzey Almancadan alınmıştır. Bunun sebebi ve dönemi Hansa Birliğidir. Estonca dilinden de bazı alıntılar mevcuttur.

Letonca dili tamamlanmış bir fiil sistemine sahip değildir; ancak birçok fiiller oluş gösteren ve bitmemiş bir şekil sunmaktadır. Bu esnada oluş gösteren şekil Slavca dillerin aksine gerçek bir şimdiki zaman ve bunun gelecek zaman çeşitlerini oluşturur.

Uzun sesliler uzunlamasına bir çizgiyle işaretlenir. Eski evraklarda Almancadan alıntı olan uzatıcı H harfine rastlanır. Letoncada lokatif hem ‘Nerede?’ sorusu, hem de ‘Nereye?’ sorusu için kullanılır. Edatlar çoğulda her zaman yönelme durumuyla bağlantılıdır.