Ana içeriğe atla
Star: 
Average: 4.3 (184 votes)

Çeviri Ermenice

Ermenice ücretsiz çeviri için lütfen metni yazin.*

 

Mevcut versiyon çeviri yetmiyorsa diger versiyonlari kullanin Versiyon 2

Ermenice dili bir Hint-Avrupa dilidir, kendine özgü bir dil dalı oluşturmuştur ve direkt olarak başka yakınları yoktur. Yunanca diline olan benzerliğinden dolayı bazı bilim adamları Ermenice dilini müşterek bir Balkan-Germen dil dalına dahil ederler. Ancak bu dil dalının varlığı tartışmalıdır.

Ermenici dili üç ayrı dil formlarına ayrılır. Günümüzde sadece kiliseyle bağdaştırılan eski Ermenice, doğu Ermenice ve batı Ermenice. Batı Ermenice dili günümüzde sadece diaspora ve Lübnan ve ABD’de yaşayan çok az insan tarafından konuşulmaktadır.

Buna karşın doğu Ermenicesi günümüzde Ermenice denilen dili oluşturmaktadır. Bu dil ağırlıklı olarak Ermenistan’da konuşulmaktadır. Bunun dışında Ermenice, uluslar arası alanda Cumhuriyet olarak tanınmayan Berg Karabach, Kıbrıs, Türkiye’de de konuşulmaktadır. Aynı zamanda Ermenice dili Polonya’da da tanın azınlık dili olarak geçerlidir. Toplamda bu dili konuşanların sayısı 6,7 milyondur.

Batı Ermenice ve doğu Ermenicenin farklılığı bilhassa ton sistemindedir. Aynı zamanda gramer açısından da farklılıklar mevcuttur. Ermenice dilinin diğer karakteristikleri arasında yedi ayrı durum kapsayan geniş kapsamlı bir durum sistemi vardır. Bu dilin diğer bir özelliği de kendine özgü bir alfabeyle yazılmasıdır.