Ana içeriğe atla
Star: 
Average: 4.4 (221 votes)

Çince Tercüme 

Çince ücretsiz çeviri için lütfen metni yazin.*

 

Mevcut versiyon çeviri yetmiyorsa diger versiyonlari kullanin Versiyon 2 | Versiyon 3

 

Çin dilinden kastedilen genel anlamda Yüksek Çince diye tanımlanan –eski Mandarin- dilidir. Çin’de birçok lehçe yaygındır. Bu lehçeler Yüksek Çince dilinden o kadar farklıdırlar ki, bazı dilbilimcileri bunları ayrı birer dil olarak görürler. Bu lehçeler kendi aralarında bile kısmen farklılık gösterirler. Bu farklılıklar o kadar yüksektir ki, iletişim yardımı Yüksek Çince olarak kabul edilmek zorundadır.

Çince dilleri Silo-Tibet dilleri grubuna dahildir ve 1,2 Milyar insan tarafından kullanılır. Bu nedenle Çince dili dünyanın en yaygın dilidir.

Morfolojik açıdan Çince dilleri izole eden dillerdir. Kelimeler değiştirilemez ve çekilebilir değillerdir. Cümleler içinde gramatik bağlantılar bireysel kelimeler üzerinden ve söz dizimi aracılığıyla kurulur.

Çince dilinin ayırıcı bir özelliği şematik kelime vurgularıdır. Kelime anlamları konuşma esnasında sesin yüksekliğiyle de belirlenir. Yüksek Çince dilinde ses dereceleri beş’i, bazı lehçelerde ise ses dereceleri 8’i bulur.

Çin yazısı aşırı karmaşık bir işaret sistemini temel alır. Kelime şekilleri fonetik yazı üzerinde oluşturulmamıştır. Her bir Çince hece için değiştirilemez bir işaret mevcuttur. Bu işaret ilgili hecenin anlamını taşır. Yani Çince yazı fonetik yazı değil, morfem (biçimsel) yazısıdır. Buna göre de yazı işaretleri repertuarı geniş kapsamlıdır. Bu repertuara en deneyimli Çince yazmanlar bile yeterince hakim değillerdir.