Ana içeriğe atla
Star: 
Average: 4.5 (137 votes)

Çeviri Çekçe

Çekçe ücretsiz çeviri için lütfen metni yazin.*

 

Mevcut versiyon çeviri yetmiyorsa diger versiyonlari kullanin Versiyon 2 | Versiyon 3

 

Günümüzde yaklaşık 12 milyon insanın anadili çekçedir. Bu insanların 10 milyonu aşkın kısmı Çek Cumhuriyetinde yaşamaktadır. Bunun dışında bilhassa ABD’de (bir milyon insanı aşkın), Slovakya’da, Kanada’da ve Almanya’da Çekçe dilini ana dili olarak konuşan azınlıklar yaşamaktadır. Bilim, Slavistik dalının bir bölümü olan Bohemistik tanımıyla Çek dilbilimi ve literatürüyle ilgilenmektedir.

Resmi Çek yazı dili ağırlıklı olarak yazılı alanlarda kullanılmaktadır. Konuşulan dil ise lehçe ve lisanlardır.

Latince yazı Çek dilinde birçok ayırma işaretleri (harflerin altında veya üstünde kancalar ve çizgiler) genişletilmiştir. Böylece alfabe 42 harfe yükselmiştir.

Çekçe dili 1000 yıl önce eski Slavca dilinden oluşturulmuştur ancak öncelikle sadece konuşulan bir dildi. Diğer tüm Slav dillerinden fazla şekilde Çekçe dili eski Slavca dilinden unsurlar ve kelimeler almıştır. 14. Yüzyılın başlangıçlarında Çek literatürünün içinde hızlı bir gelişim başlamıştır. Bu gelişimin etkisinden dolayı sonraki yüzyıllarda bu dil kendini sürekli geliştirmiştir. 20. Yüzyılın başlangıcından bu yana imla kurallarıyla ilgili bir norm mevcuttur. Günümüzde Çekçe dilinde Almanca, İngilizce ve Rusça dillerinden alıntı birçok kelime varır. .